Covid-19 и бременността – препоръките на специалистите
Как коронавирусът може да се отрази на бременността
Бременността е един от най-важните моменти в живота на една майка. Събитие, което е изпълнено с вълнение и очакване. Но във времена на пандемия и коронавирус, този щастлив момент може да бъде помрачен от страх, несигурност и тревоги. Затова помолихме д-р Мажена Панова, доказан специалист акушер-гинеколог и завеждащ отделението по патологична бременност в Първа АГ болница „Света София“, да отговори на едни от най-честите въпроси, които изникват по време на бременност в тези особени времена.
Изложени ли са на по-висок риск от заразяване с COVID-19 бременните жени?
Бременните жени или тези, които наскоро са родили, които са по-възрастни, с наднормено тегло или имат вече съществуващи медицински състояния като хипертония и диабет, изглежда имат повишен риск от развитие на тежък COVID-19. Такива случаи по-често се нуждаят от грижи в отделенията за интензивно лечение, отколкото небременните жени в репродуктивна възраст.
Поради промени в телата и имунната им система знаем, че бременните жени могат да бъдат силно засегнати от някои респираторни инфекции. Ето защо е важно те да вземат предпазни мерки срещу COVID-19 и да се свържат със своя личен лекар при съмнения, че са заразени. Симптомите могат да включват липса на обоняние и вкус, температура, кашлица или затруднено дишане.
Бременна съм. Как мога да се предпазя от коронавирус?
Бременните жени трябва да вземат същите предпазни мерки, за да избегнат инфекцията с COVID-19, както другите хора. Можете да се предпазите, като:
- Често миете ръцете си
- Избягвате претъпканите пространства и спазвате дистанция с околните
- Носите маска
- Избягвате да докосвате очите, носа и устата си
- Практикувате дихателна хигиена – това означава да покривате устата и носа си с огънат лакът или тъкан, когато кашляте или кихате. След това незабавно изхвърлете използваната тъкан.
Може ли майката да предаде COVID-19 на новороденото си бебе?
Все още няма достатъчно надеждни данни, за да знаем дали бременна жена с COVID-19 може да предаде вируса на плода или бебето си по време на раждане. Към днешна дата COVID-19 не се открива в пробите от околоплодната течност на майки, заразени с болестта. Предаването на вируса от майката на бебето по време на бременността се смята за изключително малко вероятно, поради особеностите на плацентата.
Може ли чрез кърмата да се предаде болестта?
Съществува общ консенсус, че кърменето трябва да се насърчава поради многобройните ползи за майката и бебето. Не е известно дали коронавирусът може да се предава чрез кърмата, тъй като са изследвани много малко проби от кърма. В проучване на Световната здравна организация (СЗО) пробите от кърма от 43 майки, носители на коронавирус, са отрицателни за COVID-19, при три те са били положителни, но не са били подложени на по-нататъшно изследване на жизнеспособността и заразността на вируса. Така че можем да кажем, че няма сигурни доказателства, че вирусът може да се пренася или предава в кърмата.
Нужно ли е раждане с цезарово сечение, ако родилката е болна от COVID-19?
Не. Цезаровото сечение трябва да се извършва само когато е медицински обосновано. Начинът на раждане трябва да бъде индивидуален и да се основава на предпочитанията на жената, заедно с акушерските показания.
Увеличава ли COVID-19 риска от усложнения при бременност?
Да, заразените жени, особено тези, които развиват пневмония, изглежда имат повишена честота на преждевременно раждане (раждане преди 37 гестационна седмица) и раждане със секцио, което вероятно е свързано със заболяването.
Мога ли да се ваксинирам против коронавирус, докато съм бременна?
Да, първите ваксини, които е вероятно да станат клинично достъпни, се основават на иРНК и не съдържат инфекциозен вирус. Въпреки че бременните жени са били изключени от клиничните проучвания на ваксината, препоръчвам да не се задържат тези ваксини само на базата на това, че жената е бременна, когато тя отговаря на условията и има желание да се ваксинира. Вашият лекар трябва да балансира наличните данни за безопасността на ваксината, рисковете за бременния пациент и индивидуалния риск за развитие на инфекция или странично заболяване.
Мога ли да докосвам или държа новороденото си бебе, ако имам COVID-19?
Да. Личният контакт и ранното кърмене помагат на бебето и майката да се чувстват по-добре. Можете да го кърмите, ако спазвате следните препоръки:
- Кърмете безопасно, с добра дихателна хигиена
- Държите новороденото кожа до кожа
- Трябва да измивате ръцете си преди и след докосване на бебето и да поддържате всички повърхности чисти
- На майките със симптоми на COVID-19 се препоръчва да носят медицинска маска по време на всеки контакт с бебето
Трябва ли новороденото ми да носи маска или предпазен щит за лицето?
Не. Маски за лице, покривки за лице и пластмасови предпазители за лице за новородени и бебета НЕ се препоръчват. Няма данни в подкрепа на използването на детски маски или предпазни щитове за защита срещу COVID-19 или други респираторни заболявания. Маска или щит за бебета могат да увеличат риска от синдром на внезапна детска смърт или случайно задушаване.