Вагинални инфекции по време на бременност
Когато си бременна, тялото ти се трансформира по много начини, а увеличаването на нивата на влагалищния секрет е една от тези „забавни“ промени. Ако този секрет няма мирис и не е съпроводен от други оплаквания, това е добре. Но понякога засиленото вагинално течение е сигнал за инфекция, която се получава когато естественият баланс на бактериите, които живеят във влагалището е нарушен или е резултат от патогенни микроорганизми.
Няколко вида вагинални инфекции, вариращи от обичайни до по-редки, могат да засегнат бременните жени: бактериална вагиноза, гъбични инфекции, стрептококи , трихомониаза и други.
Добрата новина е, че когато вагиналните инфекции се диагностицират навреме, те обикновено са податливи на бързо излекуване.
Бактериална вагиноза
Приблизително 1 на 5 бременни жени ще развие тази неприятна, дразнеща инфекция. Бактериалната вагиноза възниква, когато има свръхрастеж на бактерии, които естествено виреят във влагалището, но по време на бременност могат да бъдат повлияни от промените в локалния имунитет и така се създават условия за инфекция. При жени, които не са бременни, бактериалната вагиноза може да доведе до възпалително заболяване на таза, което може да причини безплодие, най-често като увреди маточните тръби. Добрата новина е, че това заболяване е лесно за диагностициране и за него има лечение. Ако не се лекува своевременно, бебето може да се роди твърде рано или с ниско тегло, защото бактериалната вагиноза може да доведе до инфекция на околоплодните ципи и съответно до преждевременно отваряне на околоплодния мехур.
Препоръчва се микробиологично изследване в началото на бременността.
Симптоми
- Сивкаво-бяло течение с мирис на риба;
- Болка по време на уриниране;
- Дискомфорт около вагината.
Лекуване
Бактериалната вагиноза понякога отшумява сама. Ако си в първия си триместър, твоят лекар може да изчака да го лекува до втори триместър. Обикновено се предписва лечение с антибиотични глобули, които решават проблема.
Превенция
- Не стой в мокър бански или потно бельо. Винаги обличай чист чифт бельо, след като приключиш да плуваш или тренираш;
- Носи удобно памучно бельо, което позволява циркулация на въздуха. Избягвай тесни чорапогащници или панталони, които могат да причинят изпотяване;
- Използвайте подходяща козметика за и след баня.
Гъбична инфекция
Сърбежът и паренето, предизвикани от гъбичната инфекция, обикновено са резултат от свръхрастежа на Кандида – гъбичка, която естествено се среща във влагалището. По време на бременността повишените нива на естроген и прогестерон спомагат да се създаде такава среда, в която гъбичките могат да се размножават. Други причини за тези инфекции са приемът на антибиотици или половия акт, като двете могат да нарушат естествените нива на рН. Именно киселинността на влагалището е защитната бариера, която предпазва и защитава от проникване на бактерии, гъби и вируси. Като цяло бременността предразполага към развитие на подобни инфекции.
Симптоми
- Болка и сърбеж във влагалището;
- Зачервяване и подуване на влагалището и срамните устни;
- Гъст, белезникаво-жълт до зеленикав секрет;
- Болка или дискомфорт по време на секс;
- Парене при уриниране.
Лечение
Лечението на вулво-вагиналната кандидоза се извършва с различни имидазоли и триазоли под формата на кремове, песари, вагинални глобули и орални таблетки за еднократно или продължително приложение. За бременните жени не се препоръчват орални таблетки.
Превенция
- Носи удобно памучно бельо, което позволява циркулация на въздуха;
- Бъди добре хидратирана, за да подпомогнеш изхвърлянето на токсините. Пий най-малко осем чаши вода на ден;
- Яж плодове и пълнозърнести храни, вместо рафинирана захар, за да намалиш факторите, които спомагат за инфекции;
- Консумирайте кисело мляко често. Лактобацилът, естествено съдържащ се в киселото мляко, е пробиотик, който насърчава правилното храносмилане и помага за предотвратяване на вагинални инфекции.
Трихомониаза
Трихомониазата е инфекция, предавана по полов път (ППИ), причинена от микроорганизъм, наречен Trichomonas vaginalis. Трихомониазата се явява една от най-честите ППИ. При жените се засяга влагалището, а при мъжете – уретрата и простатната жлеза. Трихомониаза се среща и у деца, предимно момичета. При тях заразяването най-често става индиректно – от замърсени предмети.
Симптоми
- зеленикавожълт, неприятно миришещ секрет;
- сърбеж, парене и възможно дразнене по време на полов акт.
Лечение
- Трихомониазата се лекува с перорални и/или локални метронидазолови производни;
Превенция
- Изследвай се, за да бъдеш сигурна, че ти или твоят партньор не сте заразени;
- Придържай се към един сексуален партньор, за да намалиш шансовете си да се заразиш;
- Използвай презерватив, за да предотвратиш разпространението на тази и други полово предавани инфекции.