Обикновено в края на тази седмица е периодът на овулация и съществува възможност за зачеване. Осигурете си спокойствие, емоционален и телесен комфорт.
Към 14-тия ден настъпва т.нар. овулация – процес, при който узрялата яйцеклетка се отделя от яйчника. Това става под влияние на секретирания от хипофизната жлеза лутеинизиращ хормон.
Яйцеклетката може да бъде оплодена до 24 часа след отделянето й. Когато във влагалището на жената попаднат сперматозоиди, те се придвижват към матката и двете маточни тръби, където остават жизнеспособни приблизително 2 дни. В яйцеклетката прониква само един сперматозоид – най – активният. Образува се плътна обвивка, която не пропуска останалите сперматозоиди. Следва сливане между ядрата на женската и мъжката полови клетки. Образува се ново ядро с общо 46 хромозоми. Това е т.нар. зигота, съдържаща необходимата програма за развитие на бъдещия организъм. На този етап зародишът прилича на съвсем мъничък микродиск с диаметър две десети от милиметъра.
Ако искате бързо и лесно да разберете периода на овулация, можете да използвате нашия „овулационен календар“, който бързо и лесно ще изчисли деня на вашата овулация. Сигурен начин да установите дали сте в овулация е да си купите от аптеката тест за отчитане нивото на лутеинезиращия хормон. Установено е, че от 24 до 36 часа след повишаването на количеството му настъпва овулацията.
Имайте предвид, че в този период телесната ви температура може да се повиши с няколко градуса.
Възможно е също да усетите лек дискомфорт, дори болка в единия или двата яйчника. Не са изключени прояви на превъзбуда и свръхчувствителност.
Постепенно в организма ви започва процес на удебеляване на маточната лигавица. Подготвят се благоприятни условия за имплантиране (присаждане) на оплодената яйцеклетка към маточната стена.
Добре е преди забременяване да избягвате храни, които повишават вагиналната киселинност. Такива са повечето продукти от типа „fast food“. Отдавна се знае, че при прекалено кисела влагалищна среда се затруднява движението на сперматозоидите. Така че злоупотребата със силно преработени храни е вредна, когато искате да заченете.
Следвайте препоръките ни от предишната седмица, особено за балансирано, пълноценно хранене. Наблегнете върху пресните зеленчуци и плодове.
Продължавайте с приема на фолиева киселина (витамин В9) – по 400 микрограма дневно, необходими за предстоящото имплантиране на зародиша към маточната стена и за предпазването му от дефекти.
Внимавайте с лекарствата. Антибиотици приемайте само при крайна необходимост.
Не се претоварвайте с умствена и физическа работа и не допускайте да ви обхване силна тревога и деструктивен стрес. Помнете, че вашето хранене и движение, трудът и почивките ви трябва да са съобразени със старото римско правило – „Мярката стои в основата на успеха“.