10 правила за хранене по време на бременност

Определени храни и начини на хранене могат сериозно да засегнат вътреутробното развитие на бебето и всяка бъдеща майка трябва да знае за тях. Също толкова важно е да се съсредоточите върху богатите на полезни вещества храни, които ще поддържат бебето в добра форма, и ще помогнат за здравословното развитие на плода през всичките девет месеца. Ето и десет правила, какво да ядете и какво да избягвате по време на бременността.

  1. Следвайте здравословен модел на хранене

Здравословното хранене влияе пряко върху растежа и развитието на бебето, а за да следвате модел, който ще бъде полезен и за вас, и за него, то диетата ви трябва включва разнообразие от питателни храни и напитки.

  • Яжте различни зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, обезмаслени или нискомаслени млечни продукти и протеинови храни.
  • Избирайте храни и напитки с по-малко добавена захар, наситени мазнини и натрий (сол).
  • Ограничете рафинираните зърнени храни и нишестета, които се съдържат в храни като бисквити, бял хляб и тестени изделия.
  1. Не яжте за двама

Половината от бременните жени надават твърде много тегло по време на бременност. Според едно проучване, скокът на бременните с наднормено тегло е близо 37% спрямо 1993 г. Когато бъдещата майка наддава твърде много килограми, това увеличава риска от затлъстяване по-късно и в живота на детето. Освен това, наддаването на повече тегло по време на бременност, прави по-трудно освобождаването от излишните килограми след раждането. Следете редовно индекса на телесната си маса и я регулирайте спрямо собствената ви височина и теглото си преди бременността.

  1. Правете си здравословни закуски

Закуската е най-важното хранене за деня, но и едно от най-важните ястия за бъдещата майка. Избирайте закуска, която отговаря на следните условия:

  • Нискомаслено или обезмаслено кисело мляко с плодове (потърсете варианти без добавена захар)
  • Пълнозърнести крекери с обезмаслено или нискомаслено сирене
  • Моркови с хумус
  1. Не забравяйте да пиете поне 12 чаши течност на ден

По време на бременност е трудно да останете хидратирани, защото голям част от течностите, които пиете, „изтичат“ от кръвоносните ви съдове и се предават на тъканите. Хидратацията е изключително важна за ограничаване риска от преждевременно раждане, защото липсата на достатъчно течности освобождава хормон, който засилва контракциите. Добрата хидратация предотвратява главоболие, камъни в бъбреците, световъртеж и често срещани оплаквания по време на бременност като запек и хемороиди. Пийте достатъчно вода или течности, като можете да се придържате към златното правило – поне 12 чаши течности на ден.

  1. Яжте  морски дарове всяка седмица

Рибата и мидите съдържат здравословни мазнини, които са полезни за вас и за бебето. Някои риби обаче имат твърде високо съдържание на живак, който трябва да бъде избягван, по време на бременност. Стремете се да приемате между 200 и 340 г морски храни на седмица. Избирайте риби с ниски нива на живак като тези:

  • Консерва светла риба тон
  • Сом
  • Треска
  • Херинга
  • Стриди
  • Сьомга
  • Шад
  • Скариди
  • Тилапия
  • Пъстърва
  1. Ограничете кофеина и добавените захари

Ако пиете кафе или чай, изберете безкофеиново кафе и избягвайте захарта. Избягвайте сода, плодови и енергийни напитки, както и алкохола.

  1. Изберете органични плодове и зеленчуци

Развиващата се имунна система на бебето е много по-чувствителна от тази на възрастните. Различни изследвания свързват пестицидите във водоснабдяването, по плодовете и зеленчуците, с преждевременното раждане. Нитратите, използвани в торовете и пестицидите, имат способността в много малки дози да взаимодейства с хормоналната среда на бременните. Поне през периода на бременността, заложете на органични плодове и зеленчуци, за предпочитане местно производство. Обикновено зеленчуците и плодовете с тънка кора задържат най-много пестициди, това може да са храни като праскови, ябълки, чушки, ягоди и др.

  1. Яжте повече храни, богати на протеини

Богатите на хранителни вещества храни, като кисело мляко, фъстъчено масло, пилешко, говеждо, яйца и млечни продукти, съдържат повече протеини, калций и желязо – всички хранителни вещества, от които вашето бебе се нуждае, за да расте и да се развива правилно,

  1. Яжте често

Честите хранения носят постоянен поток от хранителни вещества към бебето, поддържат стабилни нивата на кръвната захар, за да не ви си вие свят. По-малкото хранене, но по-начесто, минимизира и киселините – често срещан и болезнен проблем, когато бременността напредва, а стомахът ви се притиска.

  1. Приемайте пренатални витамин с фолиева киселина и йод всеки ден

Преди зачеването и през първите дванайсет седмици от бременността, няма по-важно хранително вещество от фолиевата киселина. Този витамин В може да намали риска от дефекти на невралната тръба, като спина бифида, с цели 70 процента.

  • Фолиевата киселина помага за предотвратяване на вродени дефекти на мозъка и гръбначния стълб
  • Желязото и йодът помагат допълнително да се заздрави бебешкият организъм
  • Омега-3 мастните киселини допринасят за нормалното развитие на мозъка и очите на плода

Пренаталните витамини трябва да съдържат нужните за майката дневни дози фолиева киселина. Подобни мултивитамини са витамините Пренатал Денк, които дават нужната фолиева киселина на майката още преди зачеването до 12-та седмица на бременността. След това лекарите препоръчват да се премине на Пренатал + DHA Денк с допълнителни дози омега-3 мастни киселини и йод, и редица други витамини, които са важни за здравословния растеж на плода.

Препоръчваме
Prenatal DHA+Denk - опаковка

Пренатал DHA+ Денк

БРЕМЕННОСТ + КЪРМЕНЕ

 
От 13 – та седмица на бременността до края на периода на кърмене

  • Осигурява всички важни хранителни вещества, включително Quatrefolic® (4-то поколение фолат), необходими за майката и бебето
  • Съдейства за нормалното протичане на бременността и здравословното развитие на бебето, като осигурява необходимата подкрепа
  • Съдържа ценни Омега-3 мастни киселини (DHA+EPA) за нормалното развитие на мозъка и зрението на бебето
НАУЧЕТЕ ПОВЕЧЕ
Полезно