10 стъпки за здравословна бременност
Бременността е идеалното време да започнем да се грижим за себе си както физически, така и емоционално. Радостта от това да видим двете чертички, често може да бъде придружена от множество въпроси. Мога ли да си позволя чаша вино? Какви хранителни добавки мога да приемам? А часовете във фитнеса, могат ли да навредят на новия живот, който расте в мен?
Тези въпроси са напълно нормални – всяка бъдеща майка иска най-доброто за своето бебе. С тези 10 съвета може да си дадете най-добрия шанса за безпроблемна бременност и здраво бебе. Не забравяйте да се консултирате и с вашия гинеколог.
1. Хранете се пълноценно
Качеството на калориите, които приемате, има най-голямо значение в този период. Избирайте питателни храни в цялата им форма, по възможност непреработени и избягвайте сладкиши и тестени изделия. В момента вие сте единственият източник на хранители вещества за бебето и то си набавя всичко необходимо през това, с което се храни мама.
Включете в добре балансираната си диета зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни, млечни продукти, здравословни мазнини, фолиева киселина, омега-3 мастни киселини, витамин D.
2. Прибавете хранителни добавки
Хранителните добавки не са заместител на балансираното хранене. Но те могат да помогнат, ако се притеснявате, че не се храните добре или неща като сутрешното гадене ви пречат на нормалното ви хранене.
Набавянето на всички необходими хранителни вещества – макро (протеин, въглехидрати и мазнини) и микро (витамини и минерали) е ключът към здравето както на майката, така и на детето. Прибавянето на хранителни добавки към диетата често е необходимо и препоръчително, за да се осигури оптималното здравословно състояние и на двамата.
Уверете се, че вашата добавка съдържа поне 400 mcg фолиева киселина. Тя ви е необходима още докато правите опити за бебе и ще ви бъде необходима през цялата бременност, както и докато кърмите. Фолиевата киселина е изключително важна за формирането на тъканите и за предотвратяване на риска от развиване на дефекти в невралната тръба на плода.
Изберете хранителни добавки, които съдържат йод, защото той е от съществено значение за развитието на мозъка на вашето бебе, но изненадващо, много майки не получават достатъчно от него.
Наблюдавайте нивата на витамин А. Много високи нива на добавки с витамин А могат да доведат до вродени дефекти при бебето.
Омега-3 мастните киселини са друг, изключително важен фактор, когато избираме хранителна добавка. Уверете се, че мастните киселини са извлечени от тялото на рибата, а не от черния дроб. Това е така, защото рибените чернодробни масла могат да съдържат форма на витамин А, който не се препоръчва.
През различните етапи на бременността майката и плодът ще се нуждаят от различни вещества. Има хранителни добавки, предназначени за етапа, в който жената се опитват да зачене или за времето, когато вече е бременни. Важно е да изберете добавка, предназначена специално за бременни или за зачеване, тъй като тя ще ви набави правилния баланс от препоръчителни хранителни вещества.
Серията Пренатал Денк покрива всички нужди на женския организъм преди, по време и след бременност. Пренатал Денк е важен за момента на планиране до 12-та седмица на бременността. Той съдържа необходимите количества фолиева киселина, витамини и йод. Допринася за покриването на повишените нужди на организма от витамини, минерали и микроелементи, като съдейства за нормалното протичане на бременността и развитието на плода.
От 13-та седмица на бременността вашето бебе започва значително да нараства. Пренатал+DHA Денк съдържа омега-3 мастни киселини DHA и EPA, фолат, йод и е предназначен от 13 – та седмица на бременността до края на периода на кърмене. А Лактонатал+DHA Денк съдържа всички тези вещества и витамин D, който е сред най-важните витамини по време на кърмене. Витамин D е важен за здравословното развитие на костите и мускулите при децата.
3. Кои храни да избягваме
Избягвайте недопечено месо, особено колбаси или кайма. Приготвяйте месото старателно, за да няма следи от розово и от кръв. Недопеченото месо води след себе си риск от токсопламоза, малък паразит, който живее в него.
Избягвайте непастьоризираното мляко и млечни продукти. Те носят повишен риск от токсоплазмоза и листериоза (бактериално инфекциозно заболяване, което засяга новородени, лица с имунодефицити и е особено опасно за бременни). Избягвайте черния дроб и други храни, съдържащи витамин А, избягвайте меки сирена, като бри, камамбер и други с подобна кора, включително козе сирене. Важно е всички яйца, които ядете, да се приготвят, докато жълтъците и белтъците станат твърди докрай. Съществува риск от салмонела, често срещана причина за хранително отравяне, която може да навреди на бебето.
Консумирайте риба, но избягвайте месо от акула и риба меч, тъй като те имат високи нива на живак, които могат да повлияят на нервната система на вашето бебе. Ограничете рибата тон до не повече от две пресни риби или четири консерви риба тон на месец, тъй като тя също има високи нива на живак.
4. Останете физически активни
Останете физически активни и се упражнявайте редовно. Това може да ви помогне да се справите по-лесно с наднорменото тегло по време на бременността и ще ви улесни бързо да се върнете във форма след раждането. Ще ви държи бодри, в добро настроение и дори ще помогне за предотвратяване на следродилната депресия.
Добра алтернатива за подобни упражнения са:
- Ходене
- Плуване
- Упражнения във вода
- Йога
- Пилатес
5. Правете упражнения за таза
Дъното на таза ви се състои от множество мускули. Тези мускули поддържат пикочния мехур, вагината и гърба ви. Те могат да отслабнат по време на бременност, поради допълнителния натиск върху тях. Слабите мускули на тазовото дъно ви излагат на риск от развитие на стрес инконтиненция. Това е неволното изпускане на различно по количество урина по време на физическо усилие, кихане или смях. Силните мускули на таза ще ви подготвят за момента на раждането.
Клякайте, колкото се сетите по-често и повече. Разтягайте бедрата си всеки ден, особено ако седите по цял ден на бюрото, в колата или на дивана в хола.
6. Изключете алкохола
Всеки алкохол, който приемате, бързо достига до вашето бебе чрез кръвта и плацентата. Никой не знае със сигурност колко алкохол е безопасно да се пие, докато сте бременна. Ето защо експертите препоръчват изцяло да изключите алкохола през цялата бременност. Бъдещите майки, които пият редовно, са по-предразположени да родят бебе с фетални нарушения на алкохолния спектър. Това са проблеми, вариращи от учебни затруднения до по-сериозни вродени дефекти.
7. Намалете кофеина
Кафето, чаят, колата и енергийните напитки са леки стимуланти. Има опасения, че твърде много кофеин може да увеличи риска от спонтанен аборт. Също така се смята, че твърде много кофеин може да допринесе за риска от раждане на бебе с ниско тегло. Безкофеиновият чай и кафе, плодовите чайове и пастьоризираните плодови сокове са безопасни алтернативи.
8. Спрете цигарите
Пушенето по време на бременност може да причини сериозни здравословни проблеми за вас и вашето бебе. Тo включват повишен риск от:
- спонтанен аборт
- преждевременно раждане
- ниско тегло при раждане
- загуба на бебето при раждане
Пушенето стимулира и усложненията при бременност:
- Гадене и повръщане (сутрешно гадене)
- Извънматочна бременност
- Отлепване на плацентата, когато плацентата се отделя от стената на матката преди раждането на вашето бебе
9. Почивайте си активно
Умората, която изпитвате през първите няколко месеца, се дължи на високите нива на хормони на бременността, циркулиращи в тялото ви. Това е начинът на тялото ви да ви каже да забавите темпото.
Ако не можете да заспите през нощта, опитайте се да подремнете бързо в средата на деня, за да наваксате. Ако това е невъзможно, поне вдигнете краката си и се опитайте да се отпуснете за 30 минути.
За да заспите по-лесно, може да практикувате една от следните техники за релаксация:
- Йога
- Разтягане
- Дълбоко дишане
- Положителни визуализации
- Масаж
10. Не пропускайте визитите при стоматолога
Повишените нива на хормоните (прогестерон и естроген) могат да променят начина, по който имунната ви система реагира на бактериите, които се крият в натрупването на плака и зъбен камък, което ви прави по-податливи на заболявания на венците. Ако забележите подути, кървящи или нежни венци (гингивит), посетете зъболекаря си за почистване преди раждането.