Раждане с цезарово сечениe – какво трябва да знаем?
Цезаровото сечение е акушерска операция, която се прилага рутинно при все по-голям брой бременни жени по света. И преди да си представиш, че се нарича така, защото Юлий Цезар е бил роден по този начин, бързаме да развенчаем този мит и да ти кажем, че няма достатъчно източници, които да потвърждават това.
Според някои теории терминът „цезарово“ произтича от латинския глагол caedere, означаващ „режа“. Други свързват понятието с израза „ab utero caeso”, който означава „премахнат (изрязан) от утробата“. Първата такава операция е направена през далечната 1881 г. от немския гинеколог Фердинанд Адолф Керер.
Според „Евростат“ в България почти всяка втора жена (43,1%) ражда чрез секцио. А до решението за подобна операция могат да доведат редица медицински индикации:
- Placenta Praevia totalis или partialis – в случаите с тотално предлежание на плацентата всички опити да бъде освободен плода по естествен път са високорискови. Разсичането на плацентата в такива случаи е свързано с огромна кръвозагуба, затова и се изисква оперативно родоразрешаване.
- Тесен таз IV-та степен – тазът е много по-тесен от размерите на главата на бебето
- Abruptio placentae – обилното кървене поставя под риск живота на майката, затова и раждането трябва да се извърши възможно най-скоро
- Тежка сърдечна декомпенсация – раждането е тежък процес, който изисква голямо физическо натоварване. При състояния на сърдечна недостатъчност, сърцето не е способно да изтласка достатъчно количества кръв към всички части на тялото, което може да се окаже фатално за майката по време на раждане. Тогава секциото е единственият възможен благоприятен изход от бременността.
- Рак на шийката на матката
- Екламптичен статус – древните гърци са нарекли състоянието „гръм от ясно небе“. То се характеризира с тонично – клонични гърчове, които следват един след друг, по време на които пациентката губи съзнание и изпада в състояние на кома.
- След третото Цезарово сечение – тук вече опасността от разкъсване на матката става твърде голяма и нормалното раждане се превръща в неоправдан риск
- Пролапс на пъпна връв – прекъсването на кръвотока в пъпната връв е едно от най-сериозните усложнения, които застрашават живота на плода
- Неправилни предлежания – положението на плода е такова, че раждането на живо и здраво бебе по естествен път е почти невъзможно
Всички тези индикации са абсолютни, което означава, че цезаровото сечение е единственото възможно решение. Освен тях има и голям брой относителни индикации, при които раждането със секцио е с цел главно превенция на евентуални бъдещи усложнения. Те могат да бъдат:
- Преносена бременност
- Стерилитет или инфертилитет
- Възрастна първескиня ( над 35 г.) – раждането на първо дете на възраст по-висока от 35 г. може да крие редица рискове
- Миопия (късогледство) – тогава има риск за ретината на жената, която може да се увреди по време на раждането
- Инфекция на гениталиите
- Недоносен плод
- Седалищно предлежание – повечето бебета се раждат с главата напред, но към края на бременността за около 3-4 % от тях се оказва, че са разположени седалищно – бебето е обърнато с дупето към церквилния канал, тогава се препоръчва цезарово сечение
- Диабет – сам по себе си диабетът не е достатъчно основателна причина за цезарово сечение. Често пъти обаче той дава своите отражение върху плода, което води до извършването на операцията.
- Твърде голям плод или многоплодна бременност
- Дистокии на родилния процес ( родова слабост) – значителното забавяне на раждането крие големи рискове за плода
Видове цезарово сечение
Цезаровото сечение може да се извърши планово, преди да е започнала родилната дейност. То се прави в предварително определено време и при подготвена пациентка. Носи най-малък риск в сравнение с другите видове секцио.
В други случаи, по време нa бременността се появяват индикации, че нормалното раждане крие риск за бебето или майката. Тогава се преминава към спешно цезарово сечение, което обикновено се случва до около 2 часа след поява на индикациите.
Друг вид секцио е вторичното цезарово сечение. То се прави по време на раждането, а най-честите причини за вторичното секцио са ПФД, асфиксия на плода или ненапредване на раждането.
Когато някое от предишните раждания е завършило с цезарово сечение и се прави повторно, то операцията се нарича ReSectio.
Медицинските стандарти по акушерство и гинекология не препоръчват цезаровото сечение да се прилага преди 39-та гестационна седмица, без да има медицински показания за това. Самата операция трябва да се извършва само при наличието на сериозни индикации за това. Цезарово сечение по желание на бременната е ненужна от медицинска гледна точка интервенция и не трябва да се извършва при жени, които искат да имат 2 и повече деца.
Какво можеш да очакваш?
Преди операцията ще те помолят да спреш да приемаш храна (обикновено 6 ч. преди интервенцията) и течности (около 2 ч. преди операцията). Ще ти направят и т.нар. изпразване на тазовите резервоари – прием на очистително и клизма.
Плановите операции обикновено се извършват сутрин, а на операционната маса ще ти поставят абокат и системи. Нужно е да се постави и катетър, защото след операцията способността ти да се движиш ще бъде твърде ограничена.
След това се преминава към преданестезиологичната подготовка – вливания на солеви разтвори. В много редки случаи се налага използването на пълна упойка. Най-често се прилага спиналната аналгезия. Поставя се в гръбначния стълб и е свързана със загуба на чувството за болка, но не и на дърпане и натиск. Самият пациент остава в пълно съзнание.
Хирургът прави разрез на кормената стена и на матката, след което се изважда бебето. Ще можеш да го видиш за малко, след което новороденото отива в детското отделение. Следва изваждането на плацентата, почистване на маточната кухина и зашиването.
Следоперативен период
Когато операцията приключи, пациентът се мести в реанимацията. Там състоянието му се следи постоянно, защото първите часове след операцията са най-важни – следи се кръвотечението от гениталиите и тонусът на матката чрез натиск на корема. Скоро действието на анестезията започва да отслабва. Най-рано 8 часа след операцията вече можеш да се храниш, а след 3 часа да приемаш и вода. Следва ранно раздвижване.
В първите дни след секциото вероятно ще се чувстваш много уморена – доста по-уморена, отколкото след нормално раждане. Ще усещаш и болки. Мястото около раната ще е болезнено. Можеш да изпитваш и дискомфорт поради газове – това е често срещано след всяка коремна операция и не бива да те притеснява. Смехът и кашлянето ще водят след себе си неприятни усещания, защото оказват натиск върху коремната стена.
Трябва да знаеш, че пълното възстановяване на пациентките след цезарово сечение отнема повече време в сравнение с жените, родили по нормален път. Затова и минимумът болничен престой след такава операция е 5 дни. Няма от какво да се притесняваш, защото в дългосрочен план такава операция няма да се отрази на здравето ти. Болките в корема, раната и гърба могат да продължат дори месеци след операцията. Възможна е и появата на следродилна депресия или посттравматично стресово разстройство.
Кърменето при пациентки, родили чрез цезарово сечение, започва по-късно в сравнение с тези, родили по нормален път. Обикновено 3-4 дни след операцията.
Най-добрата докторка!Благодарение на д-р Панова, живея не втори, а трети живот! Два пъти буквално спасява моя живот и този на децата ми (9г. и 4г.)