Може ли приемът на фолиева киселина да улесни забременяването?
Фолиевата киселина (синтетичната форма витамин B9), както и фолатите (естественият витамин B9) са известни с ролята си за предотвратяване на здравословни проблеми на майката и нейното бебе. Но все още се отделя малко внимание на това, че витамин В9 може да улесни забременяването. Научни доказателства сочат, че в организма недостигът на биологично активната форма на фолиева киселина е фактор за увеличаване на веществото хомоцистеин (аминокиселина, която съдържа сяра). А високите кръвни нива на хомоцистеин влияят негативно върху зрелостта на яйцеклетката и нейната способност за придвижване по маточните тръби, оплождане и врастване в лигавицата на матката. Малкото фолати създават риск и за развитието на ембриона след пренасянето му в матката, твърдят специалисти в областта на инвитро оплождането. Според тях набавянето на витамин B9 в необходимото количество е гаранция за нормална овулация и условие за успешно зачеване.
Как да си набавя достатъчно количество фолати, когато правя опити за бебе?
На този въпрос специалистите по диетология отговарят: чрез здравословно хранене с акцент върху следните храни:
- Зеленолистни зеленчуци (спанак, лапад, маруля);
- Други зеленчуци (броколи, брюкселско зеле, карфиол);
- Бобови растения (боб, леща, бамя);
- Подправки (босилек, розмарин, аспержи);
- Семена и ядки (царевица, нахут, кашу);
- Плодове (лимони, портокали, банани);
- Дробчета (пилешки, гъши, патешки).
Но дори при всекидневна консумация на тези храни не е възможно да си осигурите достатъчно фолати, създаващи благоприятни условия за зачеване. Ето защо специалистите препоръчват прием на фолиева киселина във вид на хранителна добавка.
Данни от проучвания, публикувани в сборник на Американското дружество за репродуктивна медицина в Ню Орлиънс показват, че, след допълнителен прием на фолиева киселина, над 18,000 жени и близо 18,500 медицински сестри с репродуктивни проблеми, са постигнали желаната бременност. В същото проучване е отбелязано, че рискът от овулаторна недостатъчност е намалял с 40 на сто при жени с този проблем. Според д-р Хорхе Чаваро, експерт към здравния факултет при Харвардския университет, фолиевата киселина е едно от най-важните условия, улесняващи процеса на забременяване, въпреки че в него се намесват и други фактори. Д-р Чаваро, е категоричен, че благоприятният ефект върху плодовитостта може да се увеличи, когато жените приемат допълнително фолиева киселина.
Какви други предимства дава витамин В9?
Фолиевата киселина и фолатите участват в клетъчния растеж и кръвообращението. Така че витамин В9 е важен елемент при образуване на ембрионалната структура. Ако бъдещата майка има необходимото ниво на фолиева киселина в тялото си, преди да забременее, това свежда до минимум риска от преждевременни раждания. И още – намалява с до 70 процента опасността за бебето от дефекти на невралната тръба. (Отнася се за аномалии, свързани с проблеми при развитие на централната нервна система и гръбначния мозък, включително спина бифида – състояние, при което прешлените не се сключват правилно и това води до трудности при движението, отделянето, храносмилането и цялостното развитие на детето.)
Каква е полезната доза?
Според последните препоръки на СЗО, минималното дневно количество на фолиевата киселина, необходимо на всички жени от времето на планиране на бременността до 12-та гестационна седмица е 400 mcg. Това количество подобрява способността за зачеване на потомство.
Нужни ли са фолати на бъдещите татковци?
Проучвания, в които участват мъже, приемащи всекидневно фолати до 700 mcg, сочат увеличение на общия брой на сперматозоидите със 74 процента. Друго изследване на мъже, консумиращи голямо количество фолати, показва с близо 30 процента намаление на риска от аномалии на сперматозоидите, което значително снижава опасността от хромозомни дефекти при бебетата. Ето защо е разумно двойките, които искат да станат родители, да приемат фолиева киселина.